Skip to content

Granulat korkowy – gdzie można zastosować ten niezwykły surowiec?

Istnieje na świecie taki naturalny surowiec, pozyskiwany z dębu korkowego, który jest tak doskonały, że w żadnym procesie technologicznym ani przemysłowym nie udało się go odtworzyć. Ten niepowtarzalny surowiec to korek. Korek jest martwiczą tkanką kory, którą pozyskuje się co 9 - 10 lat z dębu korkowego. Zapotrzebowanie na materiały ekologiczne i naturalne ciągle rośnie, a produkty z korka mają coraz więcej zwolenników. Korek swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza niespotykanej budowie wewnętrznej. Jego komórki mają postać czternastościanów o elastycznych ściankach wypełnionych gazem, o właściwościach zbliżonych do powietrza. Ta niebywała cecha korka powoduje, że jego komórki są wspaniałym izolatorem termicznym i akustycznym. Dzięki temu materiały korkowe znalazły wszechstronne zastosowanie w takich dziedzinach jak transport, astronautyka czy sport.
korkowe kapsle
Granulat korkowy powstaje z wyselekcjonowanych ziaren korka naturalnego. Stosuje się go przede wszystkim jako surowiec do dalszej obróbki. W zależności od tego gdzie i do czego będzie przeznaczony, można go spotkać w różnych rozmiarach granulacji.
Granulat korkowy może być wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu takich jak:

  • Budownictwo – jako materiał zasypowy do ścian, składnik tynków ciepłochronnych, dodatek do lekkich betonów, jako izolator
  • Branża sportowa – w produkcji piłek baseballowych, akcesoriów wędkarskich, hokejowych
  • Przemysł szklarski - granulat korkowy świetnie sprawdza się jako wysyp do forem podczas produkcji wyrobów szklanych
  • Jest komponentem przy produkcji baterii i kompozytów klejowych
  • Jako materiał modelarski (witryny, gabloty)

kula
Z granulatu korkowego produkuje się inne materiały korkowe takie jak: płyty korkowe, rolki korkowe, walce. Granulat korkowy klasyfikuje się według dwóch wariantów.

    • Pierwsza dotyczy gęstości materiału. Kiedy granulat korkowy ma niższy ciężar właściwy, to tym większą posiada jakość, która przekłada się na lepsze parametry nie tylko techniczne, ale również wizualne.
    • Druga kwestia dotyczy wielkości ziaren. W zależności od ich wielkości granulat korkowy ma później odpowiednie zastosowanie w przemyśle.

<.ul>
Odwiedzając https://cork24.co.uk/cork-rolls/64-cork-roll-6mm-10m.html cork board roll możemy wybierać różne granulacje korka granulowanego. Warto jeszcze dodać, że granulat korkowy świetnie nadaje się jako podłoże do terrarium – pochłania zapachy, nie gnije w wodzie, a gdy zwierze go połknie, nie wyrządza żadnej krzywdy w przewodzie pokarmowym.
kork